Henna

Zdobení hennou

Osobně hennu vnímám jako velmi ženský způsob zdobení, což ale neznamená, že bych ji mužům nedoporučovala či odpírala. Hnědo-červená barva henny připomíná vajíčka barvená v cibulových slupkách, je teplá a jemná. Na druhou stranu s ní lze namalovat i velmi výrazné a silné motivy.  Jaké vzory namaluji, záleží na naší vzájemné dohodě.  Někdy je malování hravé a jen tak pro radost, jindy má pro nositelku či nositele hlubší význam. Ve většině případů se mé klientky shodují na tom, že jde o proces příjemný, uvolňující a radostný.

Co je henna

Henna, henovník bílý (Lawsonia inermis), je kulturní rostlina, která se pěstuje pro listy, z nichž se po usušení a nadrcení získává prášek, ve kterém je obsažen oranžovo-červený pigment (lawsone), který se váže na keratin v buňkách. Proto se henna používá zejména na barvení vlasů, nehtů, kůže, ale také hedvábí a vlny. Využívá se nejen ke zkrášlování, ale i pro své léčebné vlastnosti. Regeneruje a zpevňuje vlasy, pomáhá při problémech s lupy a prý je vhodná i při alergiích kůže, mykózách a ekzémech (zde je řeč o čisté henně bez přísad).

 

Jak se henna používá

V tradičních kulturách je henna spojena s nejrůznějšími obřady a náboženskými slavnostmi. Označuje přechody mezi životními etapami, zdobí se jí jak ženy, tak muži, ale také zvířata. Napříč kulturami symbolizuje plodnost, hojnost a štěstí, přináší ochranu a požehnání, i když konkrétní rituály s hennou spojené se různí napříč regiony, a také vznikají rituály nové - třeba tzv. belly blessing, malování na těhotenské bříško, je zvyk, který vznikl poměrně nedávno v USA, a získává si oblibu po celém světě. 

 

Jak henna funguje

Na kůži se henna nanáší ve formě pasty. Svoji míchám z jemně mletého prášku z listů henny, vody, esenciálních olejů (kajeput, levandule) a cukru. Pro navázání barviva na kůži je důležitý dostatečný čas působení pasty na těle, a teplo. Henna sice viditelně obarví pokožku už v řádu minut, ale pro intenzívnější vybarvení a delší trvanlivost je třeba, aby lawsone pronikl do pokožky hlouběji. Obvykle se pasta nanáší večer a nechává se působit přes noc. Po odstranění pasty je vzor na kůži světlejší (oranžovo-červený) a během 2-3 dnů díky probíhající oxidaci tmavne do hněda. V této době se doporučuje omezit kontakt s vodou, vyvarovat se nadměrného pocení a peelingu. Tím, jak se obměňují kožní buňky (exfoliace), obrázek na kůži postupně bledne, až zmizí.

Jak se nachystat na malování?