Jagua

Zdobení Jaguou

Zdobení jaguou doporučuji všem, když se na mě obrátí s tím, že by chtěli vyzkoušet, jaké by to bylo, mít pravé tetování. Jagua svou modro-černou barvou totiž skutečně dokáže připomínat pravé tetování. Navíc vynikne i na místech se slabší pokožkou, kde henna barví jen jemně. Také ji častěji doporučuji mužům, prostě mi k nim pasuje lépe, i když ženám také sluší. Baví mě, že se dá nanášet štětcem, a tak poskytuje jinou škálu výtvarných možností než henna. 

Co je jagua

"Tetování" jagua gelem je dočasný způsob zdobení těla pomocí štávy ovoce stromu Genipa americana. Tyto plody se pěstují v jižní a střední Americe a používají se ke zdobení těla, ale třeba také k vaření džemů, výrobě alkoholu i pro jejich údajné léčivé účinky. Do severní Ameriky a Evropy se jagua dostala poměrně nedávno, do Čech ji přivezla v roce 2007 Ivana Švarcová alias Baba Jagua.
První zmínku o tomto barvivu v češtině lze najít ve spisu Indiáni Jižní Ameriky od A. V. Friče.

 

Jak funguje jagua

Šťáva z jagua se na pokožku nanáší ve formě gelu, případně pasty, kdy je zahuštěna již nebarvící hennou. Gel/pasta se po aplikaci nechá zaschnout. Gel na pokožce vytvoří slabý film, ze kterého barvivo genipin proniká do kůže. Minimálně po jedné hodině se místo omyje vodou a mýdlem, obrázek zdánlivě zmizí, ale za několik hodin se díky oxidaci znovu objeví. K plnému vybarvení do temně modré až černé barvy potřebuje přibližně 48 hodin. Tím se také dá velmi dobře odlišit od chemického produktu, tzv. černé henny, který má výslednou barvu okamžitě.

Motiv na pokožce vydrží 10 dní až 3 týdny. Oproti henně má tu výhodu, že je dobře vidět i na místech, kde je pokožka jemnější a kde henna barví jen světle. Někteří jí dávají přednost díky větší podobnosti s klasickým tetováním.

 

MOŽNÉ ALERGIE

Jagua je plodina s tisíciletou tradicí, avšak v našem kulturním okruhu je zcela nová. Byla využívána jak pro potravinářské účely, pro barvení kůže, ale i v léčitelství. To však neznamená, že na ni nemůže být alergická reakce.

Lidem s citlivou pokožkou a lidmi s alergiemi na tropické ovoce se doporučuje před nanesením jagua gelu provést malou zkoušku, která prověří jejich citlivost.

Alergická reakce na jagua gel se jeví jako hustá vyrážka tvrdých červených hrbolků a může vypadat podobně jako alergická reakce způsobená PPD nebo "černou hennou". Na rozdíl od PPD nebo "černé henny", alergická reakce na Jagua gel nevytvoří trvalou jizvu. Tato vyrážka může být léčena jako jakékoliv jiné alergické vyrážky s použitím krému proti svědění. Před zahájením léčby jakékoliv alergické reakce je důležité konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem nebo lékárníkem!