Život na talíři je výstava v Café Spirit v Praze na Žižkově. Závěsné talíře, které tam byly vystavené, vychází z techniky malování do glazury - majoliky, ale neomezují se jen na ni. Pokud máte o některý z nich zájem, napište mi email nebo mi zavolejte na 733383822.
Více o mé keramické tvorbě naleznete zde (v angličtině).

 

Květ života I

průměr 34.5 cm, fajáns*

Květ života patří mezi motivy posvátné geometrie, vyskytuje se napříč kulturami a je to univerzální symbol energie, života a spojení. Bavil mě, ještě před tím, než jsem věděla, co znamená, a věřím, že jsem nebyla zdaleka jediná, kdo si na základce hrál s kružítkem a přidával další a další kruhy.

 EUR 500 / CZK 12500

Květ života II

průměr 29 cm, fajáns*

Variace na květ života, tentokrát ve spojení s lotosovými květy.

EUR 190 / CZK 4800 - prodáno

Slunce a měsíc

průměr 44 cm, porcelán

Den a noc, jin a jang. Nejstarší kus této kolekce a také jediný malovaný na porcelánu. Vznikl totiž v rámci sympozia podglazurní malby na porcelán v Dubí. Dekor vychází z italských motivů 16. století.

EUR 990 / CZK 25000

Henna

průměr 34.5 cm, fajáns*

Dvě ruce, dvě ženy, dvě Jany, dvě terapeutky. Zatím se setkaly jen na tomto talíři, ale věřím, že by se měly seznámit i v reálném životě.

EUR 500 / CZK 12500 zamluveno

Memento Mori 2021

průměr 31 cm, majolika*

Pamatuj na smrt – to je téma, které se často objevuje na historických rytinách a obrazech. V uplynulém roce jsem překládala rozsáhlou studii o českých a moravských kostnicích, a to se nakonec odrazilo sem. Kompozice vychází z italských majolik 16. století.

EUR 250 / CZK 6500

Bublinky

průměr 31 cm, majolika*, zlato

Šampaňské prý vzniklo omylem. Tenhle talíř vlastně taky, vrstva glazury byla příliš silná a udělaly se v ní bublinky. Rozhodla jsem se je ozdobit zlatem, protože naše nedokonalosti nás činí jedinečnými a nám tedy nezbývá nic jiného než je přijmout nebo pracovat na jejich zlepšení. Postavy uprostřed jsou Bakchus a Satyr, motiv na obvodu vychází ze vzoru na talíři v muzeu v italské Faenze, která dala jméno fajánsi. 

Price: EUR 250 / CZK 6500

Křtiny

průměr 34.5 cm, fajáns*, zlato

Křtiny jsou městys v okrese Blansko a mají tam kostnici, která byla dlouhou dobu zazděná. Vchod zarostlý křovím. Objevena byla poměrně nedávno při rekonstrukci kostela a jsou v ní takto unikátně pomalované lebky datované do 16. století. Co to znamená? Nikdo neví…

EUR 500 / CZK 12500

Větrné mlýny - staré a nové

průměr 29 cm, fajáns*

Jestli jste někdy byli v Holandsku, tak jste určitě narazili na delftskou fajáns, kobaltem malovanou keramiku s větrnými mlýny. Tohle spojení starého a nového jsem si nedokázala odpustit, protože mě na cestách do Nizozemí pokaždé fascinuje.

 EUR 190 / CZK 4800

Ornatus Mundi

průměr 29 cm, kombinovaná technika

Znáte Loosovu stať o tom, že ornament je zločin? Jsem snad zločinec, když
mám potřebu cpát ornament všude? Musím uznat, že ve své době byla Loosova úvaha určitě převratná. On to myslel dobře. Jenže „Ornatus mundi" mi je bližší, znamená „zdobení světa". Vychází z renesanční teologie, kde bylo stvoření živočišných a rostlinných druhů chápáno jako dozdobení světa. Není to z mé hlavy, upozornil mě na to keramik Steve Earp.

EUR 200 / CZK 5200

Strom života I

průměr 31 cm, kombinovaná technika s listrem

Strom života, oblíbený symbol, který po mě často lidé chtějí namalovat hennou. Zde je stylizovaný ve španělsko-maurském stylu s kovovým listrem. Děkuji Martinovi M. za radu, ať ty ptáčky na stromě dodatečně přemaluji. Nakonec mě tak bavili, že jsou všude

EUR 400 / CZK 10000 / prodáno

Strom života II

průměr 35 cm, majolika*

Strom života podruhé. Významů se mu přisuzuje mnoho, ale mě je nejbližší jako symbol propojení. Takže tu propojuji keltské motivy s majolikou typu „a ricamo“ –„výšivkou“ z konce 16. století, který se často používal v italském městě Faenza.

 EUR 500 / CZK 12500

Z Českého Krumlova

průměr 35.5 cm, majolika*

V létě jsem strávila týden na tanečním kurzu v Českém Krumlově. Chodili jsme na lekce do Mincovny naproti Novému purkrabství. A právě jeho fasádou je inspirovaný tento talíř. 

 EUR 600 / CZK 15000 / prodáno

Fantazie o moři

průměr 31 cm, kombinovaná technika

Miluju moře a zároveň z něj mám respekt. Na plachetnici La Grace jsem se nikdy neplavila, ale baví mě sledovat dění kolem ní. A proč ty mořské potvory? Opět inspirace z holandských kachlů, talířů a starých map.

EUR 250 / CZK 6 500 / prodáno

*fajáns - malováno na bílém střepu, majolika - malováno na červeném střepu.